DÍA 14 – Spanish Fluency Challenge 💬
¡Hola! Today you are going to practice saying and asking how much something costs!
STEP 1. Practice the numbers & relevant vocabulary for talking about prices.
Click on the flashcard to reveal the solution!
Flashcards set I:
Flashcards set II, numbers:
STEP 2. Now, can you say how much does each thing cost in Spanish?
TIP – Click on the info button on top to see the numbers in Spanish.
Grammar bit:
- If the word is SINGULAR like ‘CHOCOLATE’ we say:
[ EL CHOCOLATE ] cuesta 2 euros con 20 céntimos
- If the word is PLURAL like ‘CHOCOLATES’ we say:
[ LOS CHOCOLATES ] cuestan 2 euros con 20 céntimos
And that’s it! You have learnt something new today.
Good job! 😊
Un abrazo,
Raquel
CEO of The Spanish Tribe
Responses